پاسخ به سوالات شما درباره لنت

در
دسته بندی ها: درباره قطعات خودرو

همانطور که میدانید سیستم ترمز یکی از مهمترین اجزا خودرو می باشد. که خود شامل چندین جز است. آنچه امروز در بلاگ چرخ می خوانید پاسخ به سوالات شما درباره لنت است. سیستم ترمز شامل پمپ ، شلنگ ها ، سیلندر ها و بوستر و پدال و… است. ما در بخش لنت های میچرخه، سعی در تهیه بهترین قطعات برای شما کاربران میچرخه هستیم.

یکی از مهم ترین اجزا این سیستم  قطعه ای به اسم لنت است.  استفاده از لنت مناسب و با کیفیت باعث ایجاد امنیت بیشتر در هنگام رانندگی میشود. بارها اتفاق افتاده که در زمان خرید لنت سر در گم شده ایم و به دلیل نداشتن اطلاعات کافی نتوانسته ایم لنت خوب و با کیفیتی را تهیه کنیم، و یا لنت مورد نظر ما در دسترس نبوده. یا در مورد لنت های دیگر اطلاعات کافی نداشته ایم.

ما در بلاگ چرخ در تلاشیم تا شما همراهان میچرخه بتوانید به راحتی لنت مورد نظر خود را با پایین ترین قیمت ممکن تهییه فرمایید.  

معیار های انتخاب لنت مناسب برای خودرو شما:

  • ۱. مسیر تردد خودرو شما چگونه است؟ این مسیر ناهموار و با سربالایی است یاهموار و یا دارای ترافیک. 
  • ۲. براساس نوع ومیزان مواد تشکیل دهنده لنت.
  • ۳. وزن خودرو شما چند کیلوگرم است.
  • ۴. سرعت رانندگی شما.
  • ۵. سرعت رانندگی با ماشین. 
  • ۶. خودرو شما سواری است یا وانت یا مسابقه.

در ادامه به توضیح زمان تعویض لنت میپردازیم، تعویض لنت خودرو خیلی بستگی به طرز رانندگی و کارایی خودرو شما دارد. همچنین در خودرو های دارای ABS  مصرف لنت بیشتر از خودروهای دارای ترمز معمولیست. موضوع  دیگر که مهم است، جنس لنت استفاده شده است که چه آلیاژی استفاده شده و بر حسب ان زمان مصرف لنت را پیش بینی کرد.

 جنس لنت ها به چند دسته تقسیم میشود:

  • ۱. لنت های ارگانیک.
  • ۲. لنت های semi متالیک.
  • ۳. لنت های کم متالیک.
  • ۴. لنت های سرامیک.

هر کدام از این الیاژ ها دارای ویژگی های منحصری است.

لنت ارگانیک: در ساخت این نوع لنت از مواد آلی طبیعی استفاده می شود که در نتیجه جنس نرمی دارند وگیرایی بالایی دارند وبی صدا هستند. غالبا اما دیر خنک می شوند و طول عمر کمی دارندو هنگامی که گرم میشوند گیرایی کمی دارند.

لنت های semi متالیک: انتقال حرارتی بالایی دارند  بنابراین گرم نمیکنند و کارایی خود را در دمای بالا از دست نمیدهد و همچنین گیرایی خوبی دارند و کم صدا هستند.

لنت های کم متالیک: در این لنت ها  ۲۰٪ فلز به کار رفته و تولید گرد بالایی دارند و صدا بیشتری دارند اما قدرت ترمز گیری بالایی دارند.

لنت های سرامیک: دارای ترکیبات سرامیک و ارگانیک هستند. بنابراین دماهای بالا را تحمل می کنندو همچنین دیسک را ازبین نمی برند و گیرایی فوق العاده ای دارند. اما با تمام این ویژگی های خوب برای خودرو های سنگین پیشنهاد نمیشود.

در این زمینه شرکت های سازنده لنت با قرار دادن سیم هایی در انتهای این لنت ها باعث می شود هنگام اتمام لنت از چرخ ها صدای سوت میدهد. در بعضی از خودرو های پیشرفته سنسور هایی است که در هنگام اتمام لنت چراغ ارور مربوط به لنت روشن میشود.

سعی ما در این مقاله پاسخ به سوالات شما درباره لنت بود، شما می‌توانید در بخش لوازم مصرفی میچرخه بهترین لنت ها با نازلترین قیمت را تهیه نمایید.