موتور توربو چیست و چه تفاوتی دارد

در
دسته بندی ها: تکنولوژی خودرو

یک موتور توربوشارژ یا “توربو” این قابلیت را دارد که مصرف سوخت را افزایش داده و قدرت خودروی شما را افزایش دهد ( در رانندگانی که دوست دارند سریع به مقصد برسند بسیار محبوب است). از قدرت توربین برای ایجاد القای اجباری استفاده می شود – اساساً هوای فشرده اضافی ای به درون موتور شما رانده می شود.
وقتی عبارت “توربوشارژ” را می شنوید ، احتمالاً آن را با کلمه “سریع” مرتبط میدانید. که البته اشتباه نیست.

 با این حال ، آیا دقیقاً می دانید که موتور توربوشارژ چگونه کار می کند و بر روی زمان رانندگی شما چه تاثیری دارد؟
موتورهای توربوشارژ چیست؟

موتورهای توربوشارژ معمولاً در خودروهایی با سرعت بالا ساخته می شوند ، مانند Clermont Toyota Supra جدید. این خودرو دارای موتور توربوشارژر است و موتور شش سیلندر آن در زیر کاپوت قرار دارد و شایعات حاکی از آن است که مدل سال 2021 دو گزینه موتور توربوشارژ را به بازار می آورد تا رانندگان بتوانند بین آنها یکی را انتخاب کنند. 

اما برای درک این که این نوع شارژرها چگونه می تواند زمان رانندگی شما را افزایش دهند ، بیایید نگاه دقیق تری داشته باشیم.
• موتور توربوشارژ یا “توربو” این قابلیت را دارد که مصرف سوخت را افزایش داده و قدرت خودروی شما را افزایش دهد (در رانندگانی که دوست دارند به سرعت به جایی برسند این قضیه بسیار محبوب است). 

در اینجا یک تجزیه و تحلیل اساسی از آنچه که رخ میدهد آمده است:
• از قدرت توربین برای ایجاد القای اجباری استفاده می شود یعنی هوای فشرده اضافی به داخل محفظه احتراق موتور شما رانده می شود.

• توربوشارژر ، سوپرشارژر یا هر دو؟

هوای اضافی که وارد محفظه می شود به این معنی است که به نوبه خود ، سوخت بیشتری به داخل محفظه کشیده می شود. این باعث افزایش قدرت و تقویت موتور شما می شود زیرا سوخت اضافی نسبت به موتوری که از تنفس “معمولی” استفاده می کند با سرعت بیشتری احتراق می شود.
با این حال ، موتورهای توربوشارژ همیشه با این نام شناخته نمی شوند.  آنها در ابتدا به عنوان توربوسوپرشارژرها شناخته می شدند. زیرا در گذشته ، “سوپرشارژر” به معنای هر موتوری بود که از القایی اجباری (یا هوای فشرده اجباری) برای افزایش قدرت و بهره وری سوخت استفاده می کرد. با این حال ، اکنون بین دو نوع شارژر تفاوت هایی وجود دارد :
• موتور توربوشارژ از توربینی استفاده می کند که از گاز خروجی موتور تغذیه می کند تا متعاقباً آن هوای فشرده اضافی را وارد محفظه احتراق کند.

• از سوی دیگر ، یک موتور سوپرشارژ از یک فرایند مکانیکی استفاده می کند. این نوع شارژرها معمولاً از یک کمربند متصل به میل لنگ تغذیه می کنند.
و شارژر دوقلو موتوری است که از هر دو استفاده می کند.

هنگام تلاش برای افزایش قدرت اسب بخار در وسیله نقلیه خود ، کدام یک را باید هدف قرار دهید؟ در اینجا چند نکته کلیدی وجود دارد:

• موتورهای توربوشارژ دارای تاخیر(لگ) هستند. چرا؟

 زیرا بین زمان تقاضای افزایش قدرت (یا باز شدن دریچه گاز) و عمل واقعی هل دادن هوای فشرده اضافی به داخل محفظه احتراق ، فاصله کوتاهی وجود دارد. چرا؟ از آنجایی که توربوشارژرها برای تغذیه توربین از گاز خروجی استفاده می کنند و وقتی خودروی شما در حال کار است یا با سرعت کم در حال حرکت است ، زمان بیشتری برای ساختن گازهای خروجی مورد نیاز میخواهد

• موتورهای سوپرشارژ نیز بدون معایب نیستند. این نوع از شارژرها موتور را دچار فرسودگی و فرسایش بیشتری می کند زیرا به صورت مکانیکی کار می کند. پس از نظر قدرت پیشرفت خواهد کرد، اما بدون ساییدگی بیشتر موتور. این نوع شارژرها همچنین گرمای اضافی بیشتری ایجاد می کنند ، که باعث می شود موتور شما برای خنک ماندن بیشتر تلاش کند. نکته ای که در خصوص نگهداری موتور های توربو شارژ دارای اهمیت است استفاده مداوم از اکتان های مخصوص است. در میچرخه می توانید برترین اکتان های موجود در کشور را خرید نمایید.