مزایا و معایب کاور کردن خودرو

در
دسته بندی ها: مراقبت خودرو

همانطور که می دانیم کاور خودرو به منظور افزایش زیبایی ظاهری خودرو و هم چنین محافظت از بدنه مورد استفاده قرار می گیرد. در گذشته تنها از پولیش برای برق انداختن بدنه استفاده می کردند اما امروزه کاور کردن در طرفداران تیونینگ خودرو جایگاه ویژه ای پیدا نموده است. زیرا همانطور که اشاره شد، کاور کردن علاوه بر افزایش زیبایی ظاهری خودرو موجب محافظت از بدنه در برابر آفتاب، گرما، سرما، خط و خش، رطوبت، زنگ زدگی،ضربات سطحی، باران اسیدی و… خواهد شد.

کارایی ویژه کاور خودرو

برای اولین بار این شرکت های تیونینگ بودند که کاور خودرو را برروی خودروهای لوکس خود امتحان کردند. اما به مرور زمان استفاده از کاور خودرو همگانی شد و قیمت آن نیز بسیار پایین تر آمد تا همه افراد بتوانند از این روش برای افزایش زیبایی ظاهر خودروی خود استفاده کنند. برای این کار پوشش پلاستیکی از جنس پلی وینیل کلراید را بر روی بدنه ماشین نصب می کنند. با این کار زیبایی و کیفیت ظاهری خودرو را بسیار بالا می برند. کاورها در انواع کیفیت و طرح ساخته می شوند. برخی دارای خاصیت نانو و آب گریز هستند. درواقع اگر از این کاورها بر روی شیشه خودرو استفاده شود دیگر نیازی به برف پاک کن نیز نمی باشد.

کاورها به صورت رول های 30 متری ارائه می شوند و دارای وزنی معادل با 18 کیلوگرم می باشند. عرض این رول ها 1.5 متر و ضخامت آن ها نیز 0.16 میلی متر در نظر گرفته می شود.

کاورها به طور کلی به دودسته بی رنگ و رنگی تقسیم خواهند شد و برخی از آن ها تنها در قسمت خاصی از خودرو کاربرد دارند. در ادامه به بررسی انواع کاورها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

کاورهای بی رنگ

همانطور که از نام این کاورها پیداست آن ها از رنگی برخوردار نیستند و تغییری در رنگ خودرو ایجاد نمی کنند. این نوع کاورها تنها به منظور محافظت از بدنه مورد استفاده قرار می گیرند و جالب است بدانید که در صورتی که از جنس مرغوب آن استفاده شود تا بیش از 5 سال می تواند از بدنه خودروی شما به خوبی محافظت نماید. کاورهای بی رنگ دارای دو نوع مات و براق هستند. کاورهای بی رنگ براق، برق خاصی به بدنه اتومبیل می دهند و در افزایش زیبایی خودرو نیز بسیار تاثیر گذار هستند.

کاورهای رنگی

کاورهای رنگی لایه ای پوششی جدید و بسیار نازکی هستند که به خوبی کش می آیند. این کاورها می بایست با دقت و ظرافت خاصی بر روی بدنه چسبانده شوند. به همین دلیل به گونه ای ساخته شده اند که می توان چندین بار آن ها را از سطح رنگی جدا نمود و برروی بدنه چسباند تا دقیق تر بر روی خودرو نصب شوند. کاورهای رنگی در سه نوع مات، براق و کاستوم در بازار وجود دارند. به طور معمول کاورهای رنگی نسبت به کاورهای بی رنگ از استحکام کمتری برخوردارند و برای مدت زمان کوتاهی قابل استفاده می باشند. با استفاده از این کاورها می توان به راحتی رنگ اتومبیل خود را تعویض نمود. در ادامه قصد داریم انواع کاورهای رنگی را مورد تشریح قرار دهیم.

کاورهای رنگی مات

این نوع کاورها طرفداران خاص خود را دارند. رنگ دانه های به کار رفته در این نوع کاورها مات بوده و ظاهری منحصر به فرد در خودرو به وجود می آورد.

کاورهای رنگی براق

استفاده از کاورهای براق موجب افزایش براقیت بدنه خودرو می شود. این نوع کاورها اغلب برای افرادی که می خواهند خودروی خود را از مزیت های یک کاور خوب بهره مند کنند و قصد تیون کردن خودروی خود را ندارند مناسب است. این نوع کاور دارای رنگدانه های براق و شبیه به پوسته بیرونی خودرو می باشد.

کاور کاستوم

کاورهای کاستوم دارای طرح ورنگ های متفاوتی هستند و اغلب کمی گرانتر از کاورهای دیگر می باشند. اما با انتخاب این کاور می توانید به ظاهر خودروی خود جلوه خاصی بدهید.

مزایای کاور کردن خودرو

افزایش براقیت بدنه خودرو

افرادی که طرفدار تیونینگ کردن می باشند اغلب به علت افزایش براقیت و جلوه ماشین خودروی خود را کاور می کنند. پس از استفاده از کاورها درخشندگی بی نظیری را در بدنه خودرو شاهد خواهید بود.

محافظت از بدنه خودرو

از مزیت های مهم کاور کردن خودرو می توان به محافظت از خودرو در برابر عوامل محیطی مخرب مانند آفتاب سوختگی، رطوبت، خط و خش و…اشاره نمود.

شست و شوی آسان خودرو

پس از استفاده از کاور، خودرو بسیار راحت تر و سریع تر تمیز خواهد شد.

ماندگاری طولانی مدت

کاور خودرو نسبت به رنگ اصلی خودرو می تواند عمر بیشتری داشته باشد.

عدم نیاز به واکس و پولیش

با استفاده از کاور خودرو دیگر لازم نیست هزینه های گزافی بابت واکس و پولیش خودرو پرداخت نمود.

استفاده طولانی مدت از کاور به جای رنگ اصلی خودرو

به علاوه در صورت اجرا و نگهداری صحیح از کاور خودرو می توان مدت زمان زیادی از کاور خودرو به عنوان پوشش خودرو استفاده نمود.

معایب خودرو

بدقواره شدن ظاهر اتومبیل در صورت عدم نصب صحیح

کاور کردن خودرو حتما می بایست توسط افراد متخصص و حرفه ای انجام بگیرد. در واقع این کار بسیار حساس است و باید با دقت و وسواس زیادی انجام شود. در غیر این صورت ممکن است خودروی شما ظاهر خوبی پیدا نکند.

به صرفه نبودن در صورت فروش و تعویض خودرو در آینده نزدیک

اگر قصد دارید به زودی اتومبیل خود را بفروشید و یا تعویض کنید بهتر است خودروی خود را کاور نکنید زیرا هزینه های آن مقرون به صرفه نخواهد بود.

عدم جداسازی آسان پس از مدتی

ممکن است کاور خودرو در اثر گرمای زیاد پس از مدتی فرسوده و سخت شده باشد و جدا کردن آن از بدنه به آسانی انجام نگیرد.

محدودیت عرض رول کاورها

عرض رول کاورها محدود است و ممکن است در بعضی از قسمت های بدنه مجبور باشیم دو روکش را در کنار هم قرار دهیم که درز و لبه آن ها ردی بر روی خودرو بیندازد و جلوه زیبا و جالبی به خودرو ندهد.

نکات مهم در نصب و نگهداری از کاورها

کاورها ممکن است بر اثر عواملی همچون اسید، فشار بسیار زیاد آب، حرارت زیاد و… آسیب ببینند. پس باید آن ها در معرض عوامل مخرب قرار ندهید.

قبل از نصب کاور سطح بدنه را از هر گونه گرد و خاک و ناهمواری پاک کنید و سپس شروع به کشیدن کاور بر روی بدنه کنید.

سعی کنید کاور خودرو را در راستای تعیین شده بچسبانید و آن را بر عکس نکنید. زیرا برخی از کاورها مانند کاورهای صدفی دارای جهت می باشند و اگر به طور صحیح نصب نشوند ظاهر مورد نظر را بر روی بدنه به وجود نخواهند آورد.