درباره جعبه فیوز سمند

در
دسته بندی ها: درباره قطعات خودرو, مراقبت خودرو

جعبه فیوز محلی است، که فیوز های سمند در آن قرار می گیرند.درباره جعبه فیوز سمند و به طور کلی می‌توان گفت فیوز ها مدارهای الکتریکی هستند که از خودرو در برابر جریان بیش از حد محافظت می کند، بدون وجود این فیوز ها یک سیم اضافه می تواند خود به خود ذوب شده و آتش بگیرد. فیوز ها دارای سایز های متفاوتی بوده و فیوز های بزرگ تر با درجه آمپر بیشتر قادر است از مدار های چند ولتاژی مانند مدار فرمان برقی یا فن های رادیاتور محافظت کند.

طرح های مختلف فیوز

فیوز ها به شکل مستطیلی و یا لوله ای می باشند و در اشکال، اندازه ها، آمپرها و رنگ های مختلف تولید می شوند. فیوز های مستطیل شکل از دو کانکتور تشکیل شده است که به صورت فشاری می باشد. این کانکتور ها توسط یک سیم فیوز در یک پوشش محافظ که معمولا پلاستیکی است قرار گرفته و تولید می شود.

مدل لوله ای فیوز

 این فیوز ها در انتهای پایه خود  دوعدد تیغه از جنس فلز دارند که باید در محل های معین در جعبه فیوز قرار بگیرند. مدل دیگر آن ها به صورت لوله ای می باشد که بسیار کوچک است. آن ها می توانند یک جریان الکتریکی را از خود عبور دهند، در صورتی که جریان بزرگ باشد سیم ها شروع به گرم شدن و در نهایت ذوب شدن پوشش پلاستیکی آن ها می شود و منجر به آتش سوزی خواهد شد.

 محل قرارگیری جعبه فیوز خودرو سمند

خودروی سمند دارای دو عدد جعبه فیوز در سمت چپ داشبور و در زیر فرمان خودرو می باشد، که برای باز کردن آن باید درب جعبه فیوز داشبور را باید به سمت خود کشید. جعبه فیوزی که در قسمت زیری فرمان قرار دارد در سمت راست محفظه موتور وجود دارد، برای باز کردن آن باید ابتدا گیره های درب جعبه را آزاد کنید سپس درب را به سمت خود بکشید. در زمان بستن درب آن نیز حتما از جا افتادن درست آن اطمینان حاصل نمایید.

بررسی فیوز

همانطور که در قسمت بالا گفته شد، جعبه فیوز یکی از مهم ترین وسایل ماشین می باشد که در صورت ایجاد مشکل در ماشین با استفاده از آن ها می توان هر چه سریع تر مشکل به وجود آمده را حل و فصل کرد. به همین علت هر گاه یکی از قطعات الکتریکی ماشین شروع به کار کردن نکرد، می توانید فیوز ها را بررسی کنید. چندین روش متفاوت و آسان برای بررسی فیوز ها وجود دارد که یکی از آن ها بیرون کشیدن فیوز و بررسی ظاهری آن است.

فیوز سوخته

دقت داشته باشید در صورتی که فیوز را از جعبه جدا کرده و شاهد سیاه شدن آن بودید، آن فیوز سوخته است. برای تعویض آن حتما باید به مقدار آمپر فیوز جدید توجه داشته باشد، آمپر فیوز جدید باید با آمپر سوخته مشابه باشد در غیر این صورت پس از نصب به سرعت می سوزد، حتی در مواردی ممکن است باعث آتش سوزی شود.

فیوز ها دارای انواع مختلفی می باشد، فیوز های تیغه ای در جعبه فیوز سمند در چهار نوع مختلف موجود می باشد، که عبارت اند از:

انواع فیوز در خودرو سمند

فیوز های maxi: اين نوع فیوز بزرگ ترین نوع فیوز تیغه ای می باشد، از این نوع فیوز در شرایط آمپراژ بالا استفاده می شوند. در بسیاری از خودرو ها این نوع فیوز به عنوان فیوز اصلی به کار می رود.

فیوز ATC/ATO: این نوع فیوز ها کوچک تر از فیوز های قبلی می باشند و برای تعداد بسیار زیادی از اتومبیل ها ساخته شده است.

فیوز های Mini: این نوع فیوز کوچک تر از فیوز های ATC می باشند و در جعبه فیوز های که محدودیت اندازه دارند استفاده می شود.

فیوز های Micro:  این فیوز از تمامی فیوز های ذکر شده کوچک تر می باشد و برای آمپراژ های کمتر تولید می شود.

نحوه تعویض جعبه فیوز

برای تعویض فیوز شما ابتدا احتیاج دارید تا جعبه آن را پیدا کنید، برای این کار باید به دفترچه راهنمای خودروی خود ابتدا مراجعه کنید و از محل دقیق وجود جعبه آگاه شوید، سپس درب آن را باز کنید. از آن جایی که تمامی خودرو های سمند مانند یک دیگر هستند می توانیم بگویم جعبه ابزار آن در سمت چپ داشبورد و زیر فرمان خودرو و دیگری در سمت راست محفظه موتور وجود دارد.

نکته ای که در این جا قابل ذکر می باشد این است، که در هنگام تعویض حتما حتما به آمپر فیوز دقت کنید و تنها از فیوز های اصلی و با کیفیت استفاده کنید.

تفاوت فیوز 30 آمپری و 10 آمپری

به هیچ وجه به جای فیوز 30 آمپری از فیوز 10 آمپری استفاده نکنید؛ زیرا فیوز های 10 آمپری به گونه ای طراحی و تولید شده اند که جریان کمتری را نسبت به فیوز های 30 آمپری از خود عبور می دهد.

پس از باز کردن جعبه فیوز حال نوبت آن رسیده که فیوز را عوض کنید. برای این کار نیاز است مراحل زیر را انجام دهید:

مراحل تعویض فیوز

  1. ابتدا سوئیچ استارت را ببندید و تمامی تجهیزات برقی را خاموش کنید.
  2. درب فیوز را باز کنید. در داخل این جعبه فیوز ها شما رنگ های زیاد و اعداد متفاوت را خواهید دید. این اعداد مقدار آمپراژ هر فیوز را نشان می دهد.
  3. فیوز سوخته را پیدا کنید. پیدا کردن آن کار دشواری نیست زیرا در صورتی که فیوز بسوزد، داخل روکش فیوز معمولا سیاه رنگ خواهد شد یا پایه فلزی آن شکسته شده باشد.
  4. فیوز را می توانید با دست و یا انبر دست به راحتی از جای خود جدا کنید. برای این کار باید دقت بسیار زیادی داشته باشید زیرا همانطور که گفته شد، فیوز ها دارای پایه های فلزی نازکی هستند که ممکن است به راحتی بشکند، در صورت شکستن پایه ها کار بیرون کشیدن آن ها دشوار تر خواهد شد.
  5. پس از بیرون کشیدن فیوز سوخته حال نوبت وارد کردن فیوز جدید می باشد، برای این کار نیز دقت بسیار بالایی خرج کنید زیرا در صورت قرار نگرفتن درست ممکن است در سیستم برق خودرو مشکلات جدی ایجاد شود.
  6. برای اینکه بفهمید آیا فیوز به درستی در جای خود قرار گرفته است می توانید ماشینتان را روشن کنید.
  7. در صورتی که پس از روشن کردن ماشین شاهد سوختن فیوز بودید. شاید زمان آن رسیده است که خودروی خود را به تعمیرگاه ببرید.

سخن پایانی

قابل ذکر است که اگر در زمان بارندگی در جاده بودید، اگر به یک باره فیوز مربوط به برف پاکن سوخت، می توانید فیوز آن قسمت را جدا کرده و آن را با فیوز قسمت های دیگر خودرو که دارای آمپراژ مساوی با فیوز برف پاکن دارد تعویض کنید. اما به خاطر داشته باشید که این کار را فقط در زمان های بحرانی انجام دهید، در غیر این صورت باید فیوز جدیدی خریداری کنید.

در صورت بروز هرگونه مشکل بهتر است به اتصالات فیوز دست نزنید و آن را قطع و وصل نکنید. در این گونه موارد گفته می شود برای رفع ایرادات در این قسمت حتما از متخصصین و تعمیرکاران ماهر و مجرب کمک بگیرد. فراموش نکنید که در بخش برق و الکرونیک فروشگاه میچرخه می‌توانید با بهترین قیمت قطعات مورد نیاز خود تا خریداری نمایید.