تسمه تایم چیست و ویژگی های تسمه تایم خوب

در
دسته بندی ها: درباره قطعات خودرو

تسمه تایم خودرو یکی از مهم ترین و اساسی ترین قطعات خودرو می باشد که وظیفه زمان بندی و هم زمان سازی حرکت میل لنگ و میل بادامک را برای باز و بسته کردن سوپاپ ها دارد.

در صورتی که درباره تسمه تایم اطلاعات داشته باشید می توانید نگرانی خود را برطرف کنید و از حوادث احتمالی پیشگیری کنید. علاوه بر آن می توانید هزینه های اضافی را کاهش دهید.

تعریف تسمه تایم

تسمه تایم ها دارای دندانه هستند، دندانه های آن در سطح داخلی آن می باشند. در زمان های قدیم برای هماهنگ سازی چرخش میل لنگ و میل بادامک از زنجیر تایمینگ استفاده می کردند، که این روش امروزه از کار افتاده است.

 زمانبندی پیشرانه ها در ابتدا با استفاده از یک زنجیر بود که باعث می شد در زمان کار کردن ماشین، خودرو با سر و صدا و اصطلاحا سنگین کار کند. از طرفی نیز به دلیل سادگی استفاده، داشتن هزینه بسیار پایین، نیاز نداشتن به روغن کاری باعث شد زنجیر های تایمینگ کم کم جای خود را به تسمه تایم دهند.

مثال ساده برای تسمه تایم

در صورتی که هنوز متوجه نشده اید تسمه تایم چیست می توانیم به دوچرخه و زنجیر آن اشاره کنیم. در دوچرخه نیز از یک زنجیر برای چرخاندن همزمان چرخ جلو و عقب دوچرخه استفاده می شد، که در صورتی که آن تسمه از محل قرار گیری خود بیرون می آمد و یا پاره می شد نمی توانستیم از دوچرخه استفاده کنیم.

کاربرد تسمه تایم خودرو چیست؟

همانطور که گفته شد از تسمه تایم در پیشرانه احتراق داخلی، از تسمه تایم یا زنجیر تایم استفاده می شود که باعث انتقال نیروی میل لنگ به میل بادامک می شود. این کار به نوبه خود باعث باز و بسته شدن سوپاپ های پیشرانه و کنترل آن ها می شود.پیشرانه چهار زمانه نیاز دارد که درب سوپاپ ها باز و بسته شوند، این کار هر بار به وسیله چرخش میل لنگ انجام می گیرد.

علائم خرابی تسمه تایم خودرو چیست؟

در صورتی که موارد زیر را در تسمه تایم های خود مشاهده کردید، بدین معنی است که تسمه تایم خراب است و باید آن را تعویض کرد.

لایه لایه شدن، باز شدن هسته های فیبری تسمه

سایدگی و خرد شدن دندانه های داخلی تسمه

پاره شدن تسمه به دلیل ماهیت کششی زیاد

مشاهده براده ها و آلودگی های مخلوط شده با روغن و گریس

تمامی این موارد باعث صاف شدن تسمه تایم شده و باعث می شود دنده محرک در داخل آن بلغزد.

کشش تسمه تایم

کشش تسمه تایم باید صحیح باشد زیرا مقدار آن در نحوه کار کردن ماشین تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت. تسمه تایم نباید بسیار شل به طوری که شروع به شلاق زدن کند و نه زیاد محکم باشد که سرو صدا ایجاد کند و به بلبرینگ ها و چرخدنده ها فشار بسیار زیادی وارد کند.

 در صورتی که تسمه تایم  ماشین شما بسیار شل و یا بسیار سفت باشد باعث می شود طول عمر تسمه تایم کاهش پیدا کند و به سرعت پاره شود. از طرفی نیز خراب شدن تسمه سفت کن یا یاتاقان چرخ دنده های مختلف و هرزگرد باعث می شود تسمه خود به خود از جایگاه خود خارج شود و روند کار خودرو را مختل سازد.

مهم ترین نشانه خرابی تسمه تایم

یکی از مهم ترین و اساسی ترین نشانه های که در صورت خراب شدن تسمه تایم شما شاهد آن هستید صدای گوش خراش و مداوم از قسمت جلوی پیشرانه است، که نشان دهنده این است که باید تسمه تایم خودرو تعویض شود.

نحوه تعویض تسمه تایم خودرو چگونه است؟

همانطور که زنجیر چرخ ها در دوچرخه ها متفاوت هستند و نحوه تعویض آن نیز متفاوت است، تعویض تسمه تایم خودرو ها نیز مختلف بوده و تنها دارای اصول مشابه ای است. نحوه طراحی پیشرانه و محل قرار گیری قطعات در آن ها بسیار مرتبط می باشد. در خودرو های جدید می توانید از روش های زیر برای تعویض آن استفاده کنید در غیر این صورت باید خودروی خود را به یک تعمیر کار ماهر و مجرب نشان دهید تا آن را تعویض کند.

البته لازم به ذکر است که شما بدون داشتن ابزار مناسب و مهارت کافی هرگز نمی توانید این کار را انجام دهید زیرا کوچک ترین اشتباه در تعویض تسمه تایم خودرو باعث می شود زیان جبران ناپذیری را برای شما به وجود آورد.

انواع آچار مورد نیاز

برای تعویض تسمه تایم شما به مجموعه ای از آچار های رینگی 10 تا 14 میلی متری و دو سر تخت 21 تا 23 میلی متری به همراه یک عدد جک دستی کوچک نیاز دارید تا بتوانید گام های زیر را انجام دهید.

مراحل تعویض تسمه تایم

ابتدا محفظه فیلتر هوا را از جای خود دربیاورید.

پیچ تسمه سفت کن و پیچ های اطراف آلترناتور را کمی شل کنید تا بتوانید تسمه کولر و آلترناتور را دربیاورید.

پمپ آب و قاب بالایی تسمه را باز کنید، سپس زیر خودرو جک قرار دهید و آن را به سمت بالا بفرستید. با این کار فضای اطراف محل تسمه تایم را ازاد کنید تا مراحل کارتان آسان تر شود.

قاب پایینی تسمه تایم را از خودرو جدا کنید.

پیشرانه را آن قدر بچرخانید تا در حالت تایم قرار گیرد.

تسمه سفت کن را به عقب ببرید و تسمه تایم را از روی پیشرانه خارج کنید.

تسمه تایم جدید را به همراه تسمه های نو، تسمه کولر و آلترناتور را در محل تعیین شده نصب کنید.

پس از انجام تمامی مراحل ذکر شده پیچ تسمه سفت کن را سفت کنید.

تمامی مراحل فوق را به حالت برعکس انجام دهید تا پیشرانه به حالت اولیه خود برگردد.

ویژگی های یک تسمه تایم خوب

شناسایی یک تسمه تایم خوب بستگی به جنس و کمیت های دارد که در ادامه با  آن ها آشنا می شویم. این محصول جزء محصولات صنعتی است که بسیار حساس می باشد و با کمک روغن های صنعتی می تواند طول عمر خود را به قدر بسیار زیادی افزایش دهد.

 بهتر است در زمان خرید یک تسمه تایم ویژگی های آن را به خوبی شناسایی کنید.  تسمه تایم معادل فاصله بین مرکز یک داندانه تا مرکز دندانه بعدی می باشد. مشکل اینجا است که پروفیل ها یا اشکال دندانه ها دارای مقدار متفاوتی می باشد که به سادگی و بدون تجهیزات قابل زنجیر نمی باشد.

اندازه گیری طول و عرض تسمه تایم

وقتی گام و پروفیل دندانه ای دقیق تعیین کردید می توانید طول و عرض تسمه تایم را اندازه بگیرید و آن ها را با توجه به سایزش محدود کنید. شما می توانید تعداد دندانه ها یا فرورفتگی های روی تسمه تایم را بشمرید و آن ها را با گام طول تسمه تایم ضرب کنید و آن را محاسبه کنید.

سخن پایانی

 یک تسمه تایم خوب از یک پارچه مقاوم و الیاف شیشه ای  درست شده است. تسمه تایم خوب باید در برابر دما، کشش طولی و پارگی مقاومت بسیار بالایی داشته باشد و از ویژگی های دینامیکی یا حرکتی خیلی خوبی برخودار می باشد. برای خرید تسمه تایم منابس بی شک فروشگاه میچرخه یکی از بهترین گزینه های ممکن است. در بخش تسمه های میچرخه تسمه مناسب خودرو خود را خریداری نمایید.