به چه دلیل چراغ ABS روشن می شود؟

در
دسته بندی ها: درباره قطعات خودرو

ایجاد ایمنی در استفاده از خودروها همواره حرف اول را می زند. دانشمندان و مخترعان زیادی برای افزایش سیستم ایمنی خودروها تلاش کرده اند و در این زمینه به موفقیت های بزرگی دست یافته اند. سیستم ABS در ابتدا در دهه 1960 توسط برخی از خودروسازان مورد استفاده قرار داده شد. اما به دلیل هزینه های زیاد استفاده از آن متوقف شد. اما از سال 2004 به دلیل پیشرفت علم و تکنولوژی و افزایش اهمیت ایمنی خودرو تمامی خودرو سازان ملزم به استفاده از این سیستم در خودروهای خود شدند. در ایران نیز از سال 1388 تمامی خودروها به این سیستم مجهز شده اند.

افزایش ایمنی خودرو

 در خودروهایی که سیستم ABS تعبیه شده است رانندگی ایمن تر بوده و افراد با اطمینان خاطر بیشتری خواهند توانست با خودروی شخصی خود به مسافرت های طولانی بروند. سیستم ترمز ABS سیستم بسیار مهمی می باشد. به همین دلیل سازندگان خودرو چراغ اخطاری را در قسمت داخل و جلوی ماشین تعبیه نموده اند تا در زمان خرابی این سیستم روشن شود و راننده را از وجود مشکلی در قسمت ترمز ABS خودرو آگاه سازد.

روشن شدن چراغ ABS

هنگامی که چراغ ABS روشن می شود، مطمئنا قسمتی از این سیستم دچار مشکل شده است. اگر این چراغ در حین رانندگی روشن شود می تواند مشکلاتی را برای شما به وجود بیاورد. بهتر است سریعا برای حل این مشکل فنی ترمز اقدام کنید، تا مشکلات بیشتری برای خودرو شما به وجود نیاید.

همچنین زمانی که چراغ ABS در خودرو شما روشن شود نشان می دهد که ترمز خودرو شما از حالت ABS خارج شده و به حالت معمولی در آمده است. این مشکل اگر در هنگام بارندگی و جاده های لغزنده به وجود بیاید می تواند بسیار خطر آفرین باشد و بهتر است، سریعا برای رفع آن اقدام شود.

توصیه می شود در جاده های خیس و لغزنده به هیچ عنوان با خودروهایی که سیستم ترمز ABS  آن دچار مشکل و نقص فنی شده است رانندگی را ادامه ندهید.شما میتوانید در قسمت قطعات سیستم ترمز میچرخه قطعه معیوب خودرو خود را با پایین ترین و بهترین کیفیت تهیه فرماييد.

ABS چیست؟

ABS سیستم جدیدی است که بر روی اغلب خودروهای جدید نصب شده و ایمنی خودرو را بالا می برد و امکان کنترل بهتر خودرو را برای کاربر فراهم می کند. درواقع این سیستم هنگامی که پدال ترمز فشار داده می شود وارد عمل خواهد شد و از قفل شدن چرخ ها به خوبی جلوگیری می کند.

نحوه عملکرد ترمز ABS

ترمزهای ABS  دارای سه نوع می باشند. 1. ترمز چهار کاناله با چهار سنسور 2. ترمز سه کاناله با سه سنسور 3. ترمز یک کاناله با یک سنسور

اگر سیستم ABS یک خودور به درستی عمل کند با یک بار فشار بر روی پدال ترمز حتی در جاده های خیس و لغزنده ماشین متوقف خواهد شد و به صورت اتوماتیک ترمزها عمل خواهند کرد. این در حالی است که در خودروهای فاقد سیستم ABS در جاده های لغزنده می بایست چندین بار پدال ترمز فشار داده شود تا ماشین بایستد و ترمزها عمل کنند. همچنین ممکن است چرخ ها قفل شوند و راننده نتواند عملکرد ماشین را به خوبی کنترل کند.

قسمت های سیستم ABS

سیستم ترمز ABS دارای چهار قسمت اصلی سنسورهای سرعت، پمپ، سوپاپ ها و کنترل کننده ها می باشد. با استفاده از این سیستم هنگامی که در شرایط ویژه ترمزگیری شدیدی اتفاق می افتد، کاهش سرعت چرخ های خودرو، روند پایدار و منظمی را پیدا می کند و سرعت خودرو متناسب با سرعت چرخ ها کاهش پیدا می کند. با استفاده از این سیستم چرخ ها به هیچ عنوان قفل نخواهند شد.

در حالیکه در خودروهای فاقد سیستم ABS در هنگام ترمز های شدید چرخ ها قفل می شوند و کنترل ماشین برای راننده بسیار سخت خواهد بود. این مشکل زمانی کاملا ملموس خواهد شد که جاده لغزنده باشد. در چنین مواقعی احتمال منحرف شدن خودرو بسیار بالا می باشد.

همانطور که اشاره شد یکی از قسمت های ترمزهای ABS سنسورهای آن می باشد که اغلب بر روی چرخ ها و یا دیفرانسیل نصب می شوند. اگر سیستم ترمز ABS دچار مشکل شده باشد و به خوبی عمل نکند این حسگرها فعال خواهند شد و پیامی را به کامپیوتر خودرو خواهند فرستاد. این پیام حاوی کدهایی است که از اختلال در سیستم ABS خبر می دهد و منجر به روشن شدن چراغ ترمز ABS خواهد شد.

 این نقص فنی بسیار حائز اهمیت است و باید هر چه سریعتر رفع گردد، تا آسیبی به خودرو و سرنشینان آن وارد نشود. در غیر این صورت مسئولیت خودرو و جان سرنشینان آن بر عهده راننده می باشد. در ادامه علل روشن شدن چراغ ABS را بر خواهیم شمرد.

دلایل روشن شدن چراغ ABS

  1. خرابی رله
  2. جا به جا شدن و یا خارج شدن سوکت های متصل به سنسورها
  3. سوختگی فیوز
  4. عدم عملکرد صحیح پمپ
  5. کاهش سطح روغن ترمز
  6. عدم عملکرد صحیح سنسورها

مشاهده روشن شدن چراغ ABS

گاهی ممکن است در هنگام روشن کردن خودرو چراغ ABS چند لحظه روشن بماند و سپس خاموش شود. دراین مواقع اصلا لازم نیست نگران باشید زیرا این اتفاق نشان دهنده عملکرد صحیح این سیستم است. اما اگر این چراغ برای مدت زیادی است که روشن است، بهتر است سریعتر برای رفع مشکل چاره ای بیندیشید و به یک تعمیرگاه خودرو مراجعه کنید. البته  هنگامی که این چراغ روشن شود سیستم ترمز معمولی ماشین عمل خواهد کرد و به کار خود ادامه خواهد داد. اما اگر در هر لحظه ای نیاز به ترمز ABS احساس شود این سیستم دیگر کار نخواهد کرد و برای خودرو و سرنشینان خطر ساز خواهد شد. در این صورت بهتر است خود را به نزدیک ترین تعمیرگاه خودرو برسانید و برای رفع مشکل اقدام کنید.

روشن شدن چراغ ABS و اخطار آن

همچنین زمانی که دو چراغ ABS و چراغ سیستم ترمز به صورت همزمان روشن شوند در این لحظه می بایست ماشین حتما متوقف شود و با امداد خودرو تماس گرفته شود زیرا روشن شدن این دو چراغ نشان دهنده وجود مشکل اساسی و مهم در سیستم ترمز ماشین می باشد. حرکت دادن خودرو در این مواقع بسیار خطرناک است و می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به خودرو و سرنشینان وارد کند.

روشن شدن چراغ ABS و اخطار آن را جدی بگیرید و از رانندگی با چراغ ABS  روشن خودداری کنید، تا شاهد اتفاقات ناگوار نباشید و سلامتی خود و خودروی خود را تضمین کرده باشید. سعی کنید پس از روشن شدن این چراغ مشکل را بررسی و رفع کنید. زیرا اگر مدت زمان زیادی با چراغ ABS  روشن رانندگی کنید و به خرابی آن اهمیت ندهید ممکن است خرابی بیشتری را در این سیستم شاهد باشید. ما در میچرخه سعی بر فراهم کردن قطعات اورجینال با کیفیت بالا کرده ایم تا ایمنی شما و سلامت خودرو شما را به بهترن نحو تامیین کنیم.