برطرف کردن بوی بد ماشین و علت بو گرفتن آن

در
دسته بندی ها: مراقبت خودرو

ماشین یکی از بزرگ ترین، مهم ترین و بهترین اختراعات بشر است، که به وسیله آن می توان به سرعت و در کسری از ساعت به  مقصد خود رسید. به همین علت است که افراد در طول روز از ماشین استفاده های زیادی می کنند و مجبور هستند ساعت ها درون آن بنشینند و رانندگی کنند.

برای افراد بسیار زیادی پیش آمده است، که پس از سوار شدن در ماشین بوی بدی را استشمام کنند این مسئله ممکن است کمی بی اهمیت باشد اما در صورتی که مجبور باشید زمان زیادی را درون ماشین بنشینید باعث اذیت کردن شما می شود. ما در این مقاله سعی داریم به شما علت به وجود آمدن این بوی بد را بگویم و راهی برای برطرف کردن آن به شما یاد دهیم، پس همراه ما باشید.

گرما

دلایل بسیار زیادی وجود دارد که باعث به وجود آمدن بوی بد در ماشین می شود. گاهی ممکن است این بوی نامطبوع به دلیل گرم شدن بیش از حد وسایل داخل ماشین باشد، بیشتر اجزای ماشین از پلاستیک می باشد. به همین علت ممکن است در ساخت این محصولات از مواد نامرغوب و بی کیفیت استفاده کنند که در صورت گرم شدن شروع به ایجاد بوی بد و نامطبوع از خود کنند.

 برای بر طرف کردن این مشکل تنها کافی است ماشین را در زیر سایه قرار دهید و یا با استفاده از سایه بان برای ماشین سایه ایجاد کنید. در این صورت هوای داخل ماشین خنک باقی می ماند و وسایل از خود بوی بد منتشر نمی کنند.

 

مشکلات ترمز و یا کلاچ

گاهی اوقات پیش آمده که شما درون ماشین هستید و هیچ بوی را احساس نمی کنید و تنها زمانی که ماشین روشن می شود و یا برای ایستادن ماشین از ترمز استفاده می کنید، بوی نامطبوعی را استشمام می کنید. این مسئله در صورتی رخ می دهد که سیم های کلاچ فرسوده و یا تنظیم نباشد و یا به اصطلاح کلاچ خالی کرده باشد.

از طرفی نیز ممکن است به دلیل آزاد نکردن ترمز دستی و یا ترمز گرفتن زیاد و سوختن لنت های ترمز باعث ایجاد بوی بد و نامطبوع درون خودروی شما شود. برای بر طرف کردن این مشکل تنها کافی است به قسمت گیربکس وموتور سایت میچرخه مراجعه کنید و بهترین قطعه با مناسب ترین قیمت را پیدا کنید تا میچرخه براتون در کوتاه ترین زمان براتون ارسال کنه.لازم به ذکر است که در صورتی که می دانید لنت های ترمز به اتمام رسیده می توانید خود آن ها را خریداری و نصب کنید.

ورود آب به داخل ماشین و یا کپک زدن سیستم تهویه هوا

یکی از دیگر دلایل بو گرفتن ماشین ورود آب به داخل ماشین و خیس شدن صندلی ها و یا کفی خودرو می باشد، که باعث ایجاد بوی رطوبت و نم درون ماشین می شود. برای بر طرف کردن این مسئله نیز باید در و پنجره های ماشین را باز کرده تا اجازه دهید هوا به خوبی به صندلی ها و یا کفه ماشین برخورد کند و آن ها را خشک کند. اما چنان چه داخل خودرو کاملا خشک باشد ممکن است بوی نم خودرو از کولر ماشین باشد، در صورتی که بوی کپک زدگی استشمام کنید، این نشان دهنده بروز کپک درون سیستم تهویه هوا می باشد.

 برای برطرف کردن آن باید فیلتر های تهویه هوا را تمیز کنید. برای جلوگیری از این اتفاق نیز می توانید قبل از خاموش کردن ماشین A/C را غیر فعال کنید و اجازه دهید برای 2 دقیقه فن تهویه فعال باشد با این کار لوله و منافذ سیستم تهویه هوای داخل خودرو به خوبی خشک می شوند و دیگر محلی برای رشد میکروب ها و یا کپک ها نیستند.

نشتی مخزن بخاری

در این مورد شما بوی شیرینی را درون خودرو استشمام می کنید، که مربوط به ضد یخ می باشد. در این مواقع بوی شیرینی درون ماشین پیچیده و شیشه ها به سرعت دچار بخار گرفتن می شوند. برای برطرف کردن این بو نیز شما باید مخزن بخاری را چک کنید و در صورت نشتی آن را تعمیر کنید.

نشستی روغن

یکی از بیشترین علت های بروز بوی بد و نامطبوع درون ماشین نشتی روغن می باشد. این بو شبیه به بوی روغن سوخته بوده و به دلیل ریختن روغن موتور بر روی اگزوز ماشین ایجاد می شود. برای برطرف کردن این مسئله تنها کافی است ماشین را به تعمیر گاه برده و نشتی مخزن روغن را بگیرید.

نشتی گاز

در این مورد در صورتی که مخزن گاز دچار نشتی شود و یا گاز به موتور وارد شود، بوی بسیار شدیدی شبیه به گاز خام استشمام می کنید. در صورتی که ماشین شما گاز سوز بوده و این بوی گاز کم است طبیعی می باشد. اما در خودرو های بنزینی این بو نشان دهنده بروز یک مشکل جدی برای خودرو می باشد. از دلایل فنی که ممکن است برای ماشین اتفاق بیفتد و باعث ایجاد بوی گاز خام درون ماشین شود می توان به گرفتگی انژگتور، نشتی باک بنزین، اختلال در تنظیم فشار سوخت و یا سایر مشکلات فنی که توسط تعمیرکار مجرب و متخصص تشخیص داده می شود اشاره کرد.

عوامل خارجی

یکی از اصلی ترین علل به وجود آمدن بوی بد و نامطبوع درون ماشین ریخته شدن مواد غذایی، مایعات و میوه ها در زیر صندلی و یا نقاط غیر قابل دسترس می باشد. که در این موارد باید درون ماشین را به خوبی شستشو و تمیز کرد.

تمیز کردن ماشین

همانطور که در قسمت بالا ذکر شد کثیف بودن ماشین، ریختن مواد غذایی و یا نیاز داشتن خودرو به تعمیر از دلایل مهم بو گرفتن ماشین می باشد. به همین علت در صورت استشمام بوی بد درون ماشین ابتدا لازم است، درون ماشین را به طور کامل تمیز کنید. زیر صندلی‌ها، لا به ‌لای صندلی ها، صندوق عقب، کف خودرو و محفظه های ماشین مانند کناره های در و زیر ترمز دستی را که می توان با جارو برقی تمیز کرد، تمیز کنید.

سپس کفه های ماشین، رویه صندلی ها را شسته و به خوبی خشک کنید و درون ماشین را با مواد شوینده به خوبی تمیز کنید. حتما به یاد داشته باشید که پس از تمیز کردن داخل ماشین حتما پنجره ها و حتی الامکان در ها را باز بگذارید تا جریان هوا باعث خشک شدن ماشین شود. پس از آن در صورت استشمام بو می توانید ماشین را به تعمیر گاه برده و آن را به صورت کامل تعمیر کنید.

سخن پایانی

در صورت امکان نیز می توانید از خوشبو کننده های هوای داخل ماشین برای خودروی خود تهیه کنید.که ما در بخش لوازم نظافتی خودرو سعی برتهیه بهترین خوشبو کننده ها و لوازم نظافتی  خودرو کرده ایم.  و یا از مواد طبیعی همچون قهوه یا چوب دارچین، سرکه و جوشه شیرین استفاده کنید.

بهتراست برای جلوگیری از بو گرفتن ماشین هر دو هفته یک بار آن را به خوبی تمیز کنید و از ریختن مواد غذایی در داخل ماشین جلوگیری کنید.

با رعایت نکات ذکر شده می توانید از بروز بو های بد و نامطبوع درون ماشین خود جلوگیری کنید.