انواع آلیاژ به کار رفته در بدنه خودرو

در
دسته بندی ها: تکنولوژی خودرو

همانطور  که میدانید بدنه خودرو یکی از اصلی ترین اجزا خودرو میباشد. که در زیبایی و امنیت و راحتی وحتی در ایرودینامک نقش مستقیم دارد. بدنه خودرو شامل اجزا بسیار زیادی است که در کنار هم پیکره و ساختار خودرو را تشکیل میدهند بنابراین انواع آلیاژ به کار رفته در بدنه خودرو بیرونی و شاسی ها بسیار موضوع مهمی است ما در بلاگ چرخ به بررسی بهترین آلیاژ برای بدنه خودرو می پردازیم.

همانگونه که میدانید کمپانی های بزرگ خودرو سازی در دنیا معیار هایی برای بدنه خودروهای تولیدی خود داشتند. که این معیار ها از ابتدا بر حسب اولویت پیشرفت کرده. 

استحکام  ومقاومت بدنه

اولین اولویت در بدنه خودرو استحکام  ومقاومت بدنه خودرو بوده که بحث خیلی مهمی است. بر حسب آن به خودرو ها لول استحکام یا به اسطلاح ستاره ایمنی اهدا می شود. در اولویت بعدی فرم پذیری و شکل گیری فلز مورد استفاده حائز اهمیت است. و در اولویت بعدی باید از فلزی استفاده بشود که دارای چگالی کمی باشد بدلیل اینکه در خودرو وزن تمام شده خودرو بسیار معیار مهمی است.

خودرو سازان در سبک سازی بدنه خودرو با هم رقابت دارند و همچنین موضوع دیگری که در انتخاب آلیاژ سازنده بدنه خودرو مهم است، این است که دارای مقاومت بالایی در برابر خوردگی و زنگ زدگی و پوسیدگی داشته باشد، که ما در بخش قطعات بدنه میخرخه سعی در فراهم کردن قطعات بدنه خودرو در بالاترین کیفیت و قیمت برای شما مخاطبان عزیز کرده ایم.

همچنین یکی از مهم ترین معیار ها برای خودرو سازان قیمت تمام شده بدنه خودرو می باشد که ما نیز در پروموشن هایی که در میچرخه ارايه داده ایم، در تلاش برای پایین تر اوردن قیمت برای شما دوستان و همراهان میچرخه بوده ایم. شما میتوانید با نصب اپیکیشن میچرخه  از این تخفیفات مطلع شوید.

در ادامه به موضوع جنس الیاژ میپردازیم. ورق گالوانیزه به عنوان محصولی کلیدی در صنعت خودرو سازی به حساب می آید به همین دلیل قیمت این ورق تاثیر ۲۰ الی ۴۰ درصدی در قیمت تمام شده خودرو دارد ورق گالوانیزه به دلیل دارا بودن مقاومت بالا در برابر زنگ زدگی و خوردگی و همچنین رنگ پذیری بالا و انعطاف و فرم پذیری خوبی که دارد یکی از بهترین گزینه های مورد استفاده در خودرو سازی است.

ضخامت  ورق بدنه خودرو ۰.۴ تا ۲ میلی متر  و عرض ۸۰۰ تا ۱۰۰۰/۸۸۰ میلی متر میباشد. نا گفته نماند که تولید ورق گالوانیزه در ایران باعث کاهش قیمت خودرو های داخلی تا ۳۰٪ گشته و این یک پیشرفت مهم در این زمینه است. اما ورق گالوانیزه شامل آلیاژ هایی است که یکی از اصلی ترین آن ها ورق سیاه می باشد و از دیگر آلیاژ ها می‌توان به فولاد ضد زنگ و آلیاژ ۳۰۴ که از پر کاربرد ترین آلیاژ های استفاده شده در صنعت خودرو میباشد نیز اشاره کرد. فولاد زد زنگ شامل ۲ در صد کربن و بیش از ۵ درصد کروم به علاوه دیگر آلیاژ هایی مثل آلومینیوم،نیکل،تیتانیوم، سیلیسیوم،نیتروژن وسلنیوم و… . به اشکال مختلف از جمله فویل ،تسمه، ورق فولادی، سیم و لوله در این صنعت بکار می رود.

ضخامت مناسب

مبحث بعدی بحث ضخامت مناسب ورق بدنه خودرو می باشد به عنوان مثال در پراید ورق سیاه ساخت کره جنوبی ۰.۷۶ میلیمتر و خودرو سمند از ورق گالوانیزه به قطر ۰.۷ میلیمتر استفاده میشود و در خودرو پژو ۲۰۶  از ورق گالوانیزه ساخت کشور روسیه و کره جنوبی  با ضخامت ۰.۶۷ میلیمتر  استفاده میشود.هدف ما در کنا آگاهی بخشی درمورد انواع آلیاژ به کار رفته در بدنه خودرو در میچرخه سعی بر آن است، که در عین اینکه سطح بالایی از کیفیت را با نازل ترین قیمت ارایه دهیم.